משלוח עד הבית חינם בהזמנה מעל ₪399 • עד 7 ימי עסקים
קביעת תור
לבדיקת ראיה
הסניפים
שלנו

מולטיפוקל: השאלות והתשובות החשובות

מולטיפוקל: השאלות והתשובות החשובות

אם יש משהו שמסמל את העובדה שהגעתם לגיל שאפשר להתחיל הרי שאלו הם משקפי המולטיפוקל.
את הסימנים הראשונים תוכלו לזהות עם הרחקת התפריט במסעדה, הגדלת הטקסט בטלפון הנייד, קושי כללי בהתמקדות מקרוב, צורך בהגברת התאורה בקריאה ועוד.
היות וכולנו בדרך לשם (טוב, הרוב), מצאנו לנכון לערוך כאן תחקיר מולטיפוקל ידידותי למשתמש.

אז מה זה בעצם מולטיפוקל?

כפי שמעיד צמד המילים המרכיב את המושג, מולטי (=רב) פוקל (=פוקוס/מוקד) מדובר בעדשה רב מוקדית, כלומר עדשה שיש לה יכולת לאפשר ראייה איכותית לכל המרחקים באמצעות מעבר הדרגתי בין מרשם למרחק למרשם לקריאה.

מי צריך מולטיפוקל?

אחרי גיל 40 העדשה התוך עינית מתחילה לאבד בהדרגה את גמישותה, מה שמוביל לקושי ביכולת להתמקד ולראות בבירור פרטים מקרוב.
אם אתם כבר מרכיבים משקפיים המסייעים לכם לראות ברור למרחק, הרי שכעת הצטרף ליקוי ראייה נוסף – לקריאה, ובפניכם ניצבות כרגע שתי אפשרויות:
האחת היא לתחזק שני זוגות משקפיים, אחד למרחק ואחד לקריאה ואילו השנייה היא לעבור למשקפי מולטיפוקל שייתנו פתרון של ראיה ברורה לכל המרחקים.

איך אדע אם מתאים לי מולטיפוקל?

באמצעות בדיקת ראייה אצל אופטומטריסט מוסמך שיקבע את המרשם המדויק למרחק ולקריאה, תוך בירור מעמיק: של הצרכים העיקריים שלכם במהלך היומיום, העיסוק העיקרי, הרגלי קריאה, בחירת המסגרת הנכונה, וכך ידאג להתאים את העדשה הטובה ביותר עבורכם. בשנים האחרונות, עם התקדמות טכנולוגיית היצור ופיתוח של עדשות חדשות, עדשות מולטיפוקל יתאימו כמעט לכל אחד ויהוו פתרון אופטימלי לראיה חדה ונוחה. זאת, בתנאי שהותאמו כמו שצריך בהתחשב בכל הפרמטרים הנדרשים.

מתי צריך לראות גם לקרוב וגם לרחוק בו זמנית?

ביומיום שלנו אנחנו נדרשים לבצע לא מעט משימות, לרוב גם בו זמנית. הדוגמה הקלאסית היא עבודה משרדית שדורשת מעבר מהיר בין מספר טווחי ראיה: לראות טוב את המקלדת ואת החומר הכתוב, לראות ברור את צג המחשב שנמצא במרחק "ביניים" ולראות טוב גם למרחק.
למעשה כמעט כל משימה יומיומית פשוטה דורשת התמקדות במרחקים שונים מטווח קרוב (בסביבות 40 ס"מ) עד טווח רחוק: לערוך קניות בסופר ולראות ברור גם את הסביבה וגם את רשימת הקניות, לנהוג ולראות ברור את הכביש וגם את וייז, להרים את המבט מהמסך של המחשב במשרד ולראות מי בדיוק נכנס בדלת. בקצב המהיר של החיים זה הפך להיות די מעיק לג'נגל בין שני זוגות משקפיים.

האם מולטיפוקל דורש זמן הסתגלות?

בהחלט. בניגוד למשקפיים חד מוקדיים שלרוב ההסתגלות אליהם די קצרה, יכול להיות שמולטיפוקל ידרוש מכם קצת יותר סבלנות. בגלל המבנה ההדרגתי של המרשם שמשתנה בכל נקודה בעדשה, למוח שלנו לוקח זמן להסתגל לשינוי האופטי ובמחקרים שנעשו על ידי יצרניות העדשות ראו שהזמן הממוצע של ההסתגלות הוא כשבועיים. באופן מפתיע, אחד הדברים שעלולים להכשיל אתכם בדרך להסתגלות למולטיפוקל החדש שלכם הוא דווקא עניין פסיכולוגי: אם שמעתם וקראתם שמצפה לכם קושי רב או שהדודה או השכן סיפרו עד כמה התקשו להתרגל, סיכוי גבוה שתחוו את הקשיים גם. פרמטר חשוב נוסף בדרך לראיה נוחה וחדה עם עדשות המולטיפוקל הוא בחירת סוג העדשה. היום קיים מבחר רחב מאוד של יצרנים וגם של סוגים ודגמים שונים של עדשות, עניין שעשוי להיות מבלבל עד מאוד. ההמלצה שלנו היא לבחור את היצרן שאתם סומכים עליו ולבחור את הדגם החדיש יותר שהוא מציע, מה שמבטיח שתרכשו עדשות מולטיפוקל חדשניות שעברו פיתוח טכנולוגי ומחקרים על מנת להוריד למינימום את תופעות ההסתגלות וגם לאפשר ראיה נוחה ביותר.

מולטיפוקל: השאלות והתשובות החשובות

כמה זה עולה?

טווח המחירים רחב מאד ומתחיל מכ-1,000 שקלים ויכול להגיע עד 8,000 שקלים, כאשר ההבדלים הם ביחס ישיר לנוחות הראיה ולמהירות שבה מסתגלים לעדשה: בעדשה בה יש מספר רב של מוקדים נוצרים אזורים של עיוותים אופטיים והצרה מסוימת בשדה הראייה. ככל שהטכנולוגיה בה מיוצרת העדשה מתקדמת יותר, יהיו פחות עיוותים אופטיים והעדשה תאפשר שדה ראיה רחב יותר. כמו כן, המחיר מושפע גם מתוספות שונות לעדשה הסטנדרטית: בקטגוריה זאת ניתן למנות עדשות מחליפות צבע, מסננות אור כחול או פולרואיד.

האם כל אופטומטריסט יכול להתאים מולטיפוקל?

באופן עקרוני כן, אבל רצוי לקבל המלצות ולגשת למי שמנוסה יותר בתחום.

עדיין חוששים להשקיע סכום מכובד והמשקפיים יישארו במגירה?

אל דאגה כי כל יצרן של עדשות מולטיפוקל נותן אחריות להסתגלות שנעה בין חודש לשלושה חודשים. זה אומר שאם ניסיתם ולא התחברתם לרעיון, ניתן להזדכות על עדשות אלו ולבחור פתרון אופטי אחר שישביע את רצונכם.

לסיכום: מולטיפוקל הוא המצאה מדהימה שפותרת בעיות ראייה לכל המרחקים בזוג משקפיים אחד. נכון שיש קצת הסתגלות, אבל זה שווה את זה.

שתפו את המאמר

לתיאום תור לבדיקת ראייה בסניף הקרוב לביתך

תוכן העניינים

עוד כתבות שיכולות לענייין אותך

חיפוש

איזור אישי

קביעת תור לבדיקת ראיה

בדיקת ראיה ללא עלות ברכישת משקפיים, במידה ולא רכשתם משקפיים תחוייבו בעלות הבדיקה 300 ₪ | מומלץ להגיע לפגישה רק לאחר אישור טלפוני של נציג/ת שירות קשר עין

כיף לראותך! כנס/י לאתר