משלוח עד הבית חינם בהזמנה מעל ₪399 • עד 7 ימי עסקים
קביעת תור
לבדיקת ראיה
הסניפים
שלנו

מדוע משקפי קריאה מוכנים עלולים להזיק לעיניים?

מדוע משקפי קריאה מוכנים עלולים להזיק לעיניים?

משקפי קריאה מוכנים

משקפיים מוכנים שאינם מותאמים אישית נראים אולי כמו פתרון קליל וזול לבעיה שרובנו מתחילים לסבול ממנה לאחר גיל 40 – אבל מתברר שזה לא המצב.

למרות שאף אחד מאיתנו לא יקנה משקפים מוכנים לקוצר ראייה וגם לא ימצא אותם למכירה. משקפי קריאה מוצעים היום עם מרשמים קבועים (1.00+ , 1.50+ וכו') בכל דוכן וסניף פארם, וניתנים לרכישה ללא התאמה מקצועית ואישית. המחיר הנמוך, מפתה כמובן. והמחשבה שלנו, הקונים, היא שאם ניתן לרכוש משקפיים מוכנים לראייה מקרוב, כנראה שלא נדרשת להם התאמה מיוחדת.
התוצאה: תהליך התאמה שמבוסס על הרכבת משקפיים שונים תוך כדי קריאת אריזה של תוסף ויטמינים שלקחנו מדוכן אחר. רחוק מאוד מהמקצועיות שנדרשת בכל מה שקשור לעיניים היקרות שלנו.
שלא רק שמדובר בטעות, היא עלולה להזיק מאוד לעיניים שלנו – להביא למצבים של עייפות, כאבי ראש ועלייה מוגברת של המרשם מדוע משקפי קריאה מוכנים אינם טובים לעיניים שלנו ולמה אנחנו זקוקים להתאמה מדויקת וקפדנית של משקפיים, גם מקרוב.
מסגרת ועדשות לא איכותיות.
"למשקפיים מוכנים יש מסגרת פשוטה מחומר גלם לא איכותי שיכול להישבר בקלות. איכות העדשה בדרך כלל גרועה. בדיוק כמו שיהלומים עוברים ליטוש, גם עדשות של משקפיים זקוקות לליטוש על מנת לספק חדות ראייה מיטבית. במשקפיים המוכנים זה לא קיים. מעבר לכך, מי שרוכש מסגרת פשוטה ורוצה להחליף לה את העדשות בחנות אופטומטריה לא יוכל בדרך כלל לעשות זאת היות ובמשקפיים המוכנים אין ברגים המאפשרים הוצאה והכנסה של עדשה, או שאיכות הפלסטיק כל כך ירודה שהמשקפיים נשברים בעת החלפת העדשות. היתרון במסגרת איכותית הוא שגם אם המספר עולה, אפשר להחליף עדשות בכל פעם ולהישאר עם אותה מסגרת".
אין התאמה למרחק בין העיניים.
"לאנשים שונים יש מרחק שונה בין מרכז אישוני העיניים. המרחק הזה נקרא PD ונמדד במ"מ – והוא הכרחי לקביעת מרכז הראיה ולהתאמת משקפיים. הסיבה לכך היא שבכל עדשה של משקפיים יש מוקד אחד ברור דרכו נכנסות כל הקרניים ומאפשרות ראייה חדה. זו הפיזיקה של העדשה. בשביל לקבל איכות ראייה טובה המוקד שבעדשת המשקפיים חייב להיות מול מרכז האישון שלנו".
"משקפיים מוכנים מגיעים עם PD קבוע שאיננו ניתן לשינוי ואיננו מותאם ל-PD שלנו. למשל, אם במשקפי הדוכן ה-PD הוא 62-64, והמרחק שלנו בין מרכזי האישונים הוא 54-56, לא נראה טוב. מעבר לכך, כשאנחנו קוראים, העיניים מתכנסות פנימה והמרחק נעשה קטן יותר ולכן ההתאמה צריכה להיעשות רק ע"י איש מקצוע שיודע לחשב את כלל השיקולים.
"במצבים בהם ה-PD איננו מותאם לנו, ככל שהמספר גבוה יותר, העיוותים בראייה יהיו גדולים יותר ונקבל מה שנקרא 'אפקט פריזמתי'. מצב שעלול להוביל לאי-נוחות, כאבי ראש, עייפות, ודמעת. ובמקרים חמורים אפילו לפזילה".
אין התאמה לשוני במרשם בין העיניים ולצילינדר
"לרוב מרכיבי המשקפיים יש שוני בין מרשם עין ימין למרשם עין שמאל. לחלק מהאנשים יש גם צילינדר – ליקוי ראייה נפוץ הנגרם מהפרש ברדיוסי הקימור של הקרנית או העדשה. במשקפי קריאה מוכנים המספר זהה בשתי העדשות ואין התאמה לצילינדר בעדשה".
אין התאמה למרחק העבודה האישי.
"לכל אדם יש את ההעדפה שלו לגבי המרחק ממנו הוא מעדיף לקרוא ויש לכך משמעות. התאמת מרשם למשקפי קריאה היא נגזרת של מרחק העבודה. בישיבה מול מחשב המרחק הוא בד"כ 60-70 סנטימטר. ובקריאה של ספר המרחק הוא כ-30-35 ס"מ. לאותו אדם יהיה מספר מסוים במרשם לעבודה מול מחשב ומספר שונה לקריאה של עיתון או ספר. כיום ניתן לשלב בין המרחקים באמצעות משקפיים משרדיים שכוללים מרחקי ראייה בינוניים וקצרים. מה שלא קיים במשקפיים מוכנים".

סיכון להחלשת העין

"משקפי קריאה פועלים במקום השריר בעין שמאפשר מיקוד בעצמים הנמצאים בקרבתו ונחלש עם השנים. התופעה נקראת זוקן ראייה (פרסביופיה) ומתרחשת אצל רוב בני ה-40 ומעלה. כאשר אנחנו רוכשים משקפי ראייה מוכנים, הנטייה הטבעית של הגוף היא להקל על עצמו ולכן נבחר הרבה פעמים מספר גבוה שינוון את השריר שלנו לחלוטין ולא יאלץ אותו להמשיך ולהתאמץ. התלות שלנו במשקפי קריאה תהפוך במצב כזה למוחלטת וקצב עליית המספר תהיה מהירה יותר. כאשר מתאימים משקפי קריאה אצל אופטומטריסט מוסמך, הוא מוודא שהלקוח ממשיך להשתמש ברזרבות השריר הקיימות שלו ע"י בחירת מספר מדויק לצורכי הלקוח.
"חשוב להדגיש שהתחרות הגדולה שיש היום בענף האופטומטריה מביאה אנשים להתפשר על איכות הראייה והבריאות שלהם. דברים איכותיים עולים כסף, אבל אנחנו מוכרים בריאות. משקפי קריאה בהתאמה אישית מתחילים בסך הכל במחיר של 150 שקלים והם הרבה יותר טובים לאיכות הראייה ממשקפיים מוכנים".
האופטומטריסטיות והאופטומטריסטים שלנו מחכות ומחכים לכם בסניפים שלנו בפריסה ארצית בכדי להתאים לכם את העדשה המושלמת לעיניים שלכם בצורה המקצועית ביותר.
שתפו את המאמר

לתיאום תור לבדיקת ראייה בסניף הקרוב לביתך

תוכן העניינים

עוד כתבות שיכולות לענייין אותך

חיפוש

איזור אישי

קביעת תור לבדיקת ראיה

בדיקת ראיה ללא עלות ברכישת משקפיים, במידה ולא רכשתם משקפיים תחוייבו בעלות הבדיקה 300 ₪ | מומלץ להגיע לפגישה רק לאחר אישור טלפוני של נציג/ת שירות קשר עין

כיף לראותך! כנס/י לאתר